BANER 133 PLN

Setup Menus in Admin Panel

Jak obniżyć koszty reklamy na Facebooku?

Z tego postu dowiesz się jak obniżyć koszty reklamy na Facebook TM

To jedno z najczęściej pojawiających się pytań w temacie reklamy na Facebooku. Wielu z Was zastanawia się, jaki budżet przeznaczyć na reklamę na Facebooku, aby przyniosła ona wymierne korzyści. Nawet jeśli określisz kwotę, to pozostaje pytanie, jaki będzie koszt pojedynczych rekordów i od czego on zależy. Postanowiłem rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić tajemnicę kosztów reklamy na Facebooku.

Zacznij od fundamentów – zatkaj korek od wanny

Zanim ustawisz reklamę, zacznij od konfiguracji swojego fanpage’a. Im więcej pól uzupełnisz, tym lepiej. Skup się przede wszystkim na najważniejszych informacjach, takich jak dane kontaktowe (mail, telefon, adres), polityka prywatności, godziny otwarcia. Facebook jako platforma docenia Twoją staranność, bo im więcej wiadomości o swojej firmie dostarczysz klientom, tym szybciej zobaczysz efekty reklamy.

Bądź też w kontakcie ze swoimi fanami. Zadbaj o czas i procent odpowiedzi na wiadomości. Im szybciej im odpowiadasz, tym tańsza będzie Twoja reklama. Jeśli wiesz, że nie będziesz mógł odpowiadać na wiadomości w ciągu dnia lub w nocy, to możesz zmienić swój status na niedostępny, przez co Facebook nie będzie naliczał Ci czasu odpowiedzi. Facebook docenia aktywnych użytkowników. Kiedy wiesz, że odpowiednio przygotowałeś swój fanpage, możesz przystąpić do jego promowania lub swoich produktów/usług za pomocą reklamy.

Na co zatem zwrócić uwagę, żeby nie przepalić bez sensu swojego budżetu?

Obserwuj współczynnik CTR (Click-Through Rate) – im wyższy wskaźnik trafności, tym wyższa jakość i skuteczność reklamy. Jeśli CTR wynosi poniżej 5%, to lepiej wyłączyć reklamę, bo prawie nikt w nią nie klika i tracisz budżet. Warto wtedy zmienić w niej jakiś element i przetestować, czy w nowej formie będzie działała. Możesz zmienić grafikę, treść posta, propozycję wartości dla klienta albo nawet grupę docelową.

koszty reklamy na facebooku

Żeby CTR był jak najbardziej optymalny, musimy właściwie i jak najdokładniej dobrać grupę docelową, a także treść reklamy, która będzie trafiała na podatny grunt. A to oznacza, że przede wszystkim należy się skupić na poznaniu swojego odbiorcy i dopasowaniu produktu/usługi do docelowego klienta. Zrobisz to zadając sobie pytanie: „Jaki problem chce rozwiązać klient, kupując mój produkt/usługę?”.

Popularność grupy odbiorców wśród reklamodawców

Musisz też pamiętać, że jeśli Twoja grupa docelowa jest popularna, to masz większą konkurencję wśród tych reklamodawców, którzy także skupiają się na tych samych osobach. A wtedy wyświetlanie reklam jest grą za wyższe stawki, jak podczas aukcji. Im więcej osób negocjuje cenę, tym droższa jest reklama, bo logicznym jest, że Facebook chce na tym zarobić.

Lepiej wybrać urządzenia mobilne czy desktop do reklamy?

wyswietlanie reklam na komputerze i telefonieKolejną zależnością decydującą o kosztach jest też urządzenie, na którym odbiorcy przeglądają Facebooka i gdzie wyświetla im się reklama. Czy na komputerze, czy na smartfonie. Koszt reklamy wyświetlającej się w News Feeds będzie większy niż w prawej kolumnie. W moich zaawansowanych szkoleniach płatnych uczę o tym, w jakim miejscu wyświetlać konkretny cel reklamowy, bo z doświadczenia wiem, jak ludzie kupują w Internecie.

Podsumowując

Koszty reklamy na Facebooku zależą od wielu czynników, nie tylko tych wymienionych powyżej. Ich zależności mogą ulegać zmianie w odniesieniu do różnych grup docelowych, ich popularności, aktualnych potrzeb odbiorców, sprawności komunikatu w docieraniu do odbiorców. Wpływ na koszt reklamy mają też emocje oglądających. O zainteresowaniu komunikatem decydują ułamki sekund, więc tak ważne jest testowanie i dobranie właściwych środków przekazu do grupy docelowej.

16 czerwca 2018

0odpowiedzi naJak obniżyć koszty reklamy na Facebooku?"

Zostaw wiadomość

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *